Bilim ve Teknoloji

Apple düğmeye bastı: iOS’a Android özelliği!

Apple, Avrupa Birliği baskılarına yeni çözümler arıyor. Şirket, alternatif uygulama mağazaları yoluna gidiyor.

Kapalı teknoloji ekosistemiyle birçok bir kesim tarafından benimsenirken bir kesim tarafından da eleştirilen Apple, bu katı tutumunu yavaş yavaş yumuşatıyor.

Android dünyasıyla arasında bulunan duvarı yavaş yavaş indirmek isteyen şirket, bazı yeniliklere hazırlanıyor.

Önümüzdeki aylarda yürürlüğe girmesi beklenen Dijital Piyasalar Yasası, Avrupa’da bazı teknolojik düzenlemeleri içeriyor. Bu durumdan en çok etkilenen şirket ise Apple olacak gibi görünüyor. Öyle ki üçüncü taraf uygulamalarla ilgili olan maddeler, şirketi yeni yollar aramaya yönlendiriyor.

Avrupa Birliği’nin yürürlüğe koyacağı mevzuat nedeniyle Apple, alternatif uygulama mağazaları için girişimlere başlayacak. Cihazların özgürlük alanı tarafından bakıldığında bu durum, iOS‘u bir başka anlamda Android dünyasına yakınlaştıracak.

Bununla birlikte kullanıcılar, üçüncü taraf uygulamaları App Store’a gitmeye gerek kalmadan indirebilecek. Bilindiği üzere Apple, App Store’da yüzde 30’luk bir komisyon uyguluyor. Bu girişimle birlikte çok tartışılan komisyondan da etkilenmeyecek.

Avrupa Birliği bu mevzuatla, harici geliştiricilerin koşullarını dengelemek istiyor. Ek olarak iPhone kullanıcıların uygulama deneyimini de arttırmak birincil hedeflerden birisi. Mevzuat, Avrupa için geçerli olsa da tüm kullanıcıları etkisi altına alacak. Apple şirketinin başını ağrıtacak bu uygulama, standart USB-C yasasını da kapsıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı