Sağlık

Aşı pasaportuyla ilgili DSÖ’den açıklama: İki büyük sorun varDSÖ yani Dünya Sağlık Örgütü, pandemiyle birlikte tartışmalara konu olan
aşı pasaportuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sözcü Margaret Harris, aşı pasaportuna şimdilik sıcak bakmadıklarını açıkladı ve bunun sebebinin de çok sayıda ülkenin aşılara erişememesi olduğunu belirtti.

Sözcü Harris, BM Cenevre Ofisi’nde yapılan basın toplantısında koronavirüs pandemisine yönelik soruları cevapladı.

Bazı ülkelerin, ülkeler arası seyahatlarda uygulanmasını savunduğu aşı pasaportuna yönelik soruları cevaplayan Harris, “Aşı pasaportlarıyla ilgili iki büyük sorun var. Aşının başkalarına virüs bulaşmasını engelleyip engellemediğini kesin bir şekilde söyleyecek yeterli bilgiye sahip değiliz” dedi.

Harris, aşı pasaportuyla ilgili ikinci sorunun ise aşılardaki adeletsiz paylaşım olduğunu vurguladı.

Birçok ülkede aşıya ulaşma konusunda erişim sıkıntısı olduğunu belirten sözcü, “Hakkaniyet sorunu önemli. Aşıların bulaşı engelleyip engellemediğinden emin olduğumuzda ve dağıtım daha fazla hakkaniyetli olduğunda aşı pasaportu çok önemli olabilir” dedi.

Çin’in aşısı için acil kullanım onayı

Sözcü Harris ayrıca Çin’in Covid-19’a karşı mücadele için geliştirdiği Sinovac ve Sinopharm aşısının da acil kullanımına yönelik onayın nisan sonuna kadar verilebileceğini aktardı.

Sözcü, onayın gecikmesinin sebebini ise daha fazla veriye ihtiyaç duyulması olarak açıkladı.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı