Otomobil

Elektrikli araçlar ne zaman ucuzlayacak?

Elektrikli araçların dizel ya da benzinli diğer araçlarla aynı fiyat seviyesine inmeleri için daha ne kadar zamana ihtiyaç var? Yeni yayınlanan bir rapor, bu konuya dair merakı olanları sevindirecek nitelikte.

Benzinli ve dizel araçlar düşünüldüğünde geleceğin elektrikli araçlarda olduğunu tahmin etmek zor değil.

Küresel iklim krizi, fosil yakıtların azaltılmaya çalışılması ülkelerin başlıca önem verdiği problemlerden biri. Yenilenebilir enerji ve onlardan güç bulan yenilikler hal böyle olunca kritik bir önem arz ediyor.

Bu sebeple elektrikli araçların büyük benimsenme oranına sahip olması hiç şaşırtıcı değil. Ancak bu benimsenme oranına rağmen elektrikli otomobillerin maliyeti ve satış fiyatları geleneksel araçlara göre önemli ölçede yüksek.

Fiyatların seviyesi insanların bu geçişi yapması konusunda bir engel olsa da bu trend, yakın bir zamanda değişebilir.

BloombergNEF’in yaptığı bir araştırmaya göre 2027 yılına geldiğimizde elektrikli araçlar, diğer araç gruplarıyla benzer maliyetlere sahip olacak.

Bu tahmin her ne kadar önce 2024 olarak verilse de revize edildi. Batarya ortaya çıkarmanın maliyetlerinin düşmesi, 2027 yılına kadar olan süre zarfında doğa dostu alternatifleri rekabete sokacak.

Rapora göre; 2025 yılına kadar yüksek hacime sahip araçlarda üretilen optimum tasarım, şuana göre üçte birden daha ucuz olabilir.

Ucuz elektrikli araçların üretim yarışının olduğu otomobil camiasında Audi gibi yüksek profile sahip şirketler de içten yanmalı motor seçeneklerine yönelik geliştirmeleri durdurma düşüncesinde.

Elektrikli araçlar dışında otomobil üretmeyen Tesla pazarda 800 milyar dolarlık bir paya sahipken, ikinci sırada Toyata 200 milyar dolar ile yer alıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı