Bursa Seyahat

Evliyalar şehri Bursa’da manevi bir tur…

Evliyalar, veliler şehridir derler Bursa için… Orhan Gazi’nin fetih hareketine katılan mürşidler, fetih sonrası şehre gelen Ahmet Yesevi Hoca ekolüyle yetişen Horasan erenleri, Rumeli-Anadolu abdalları…

Şehrin gelişimine katkıda bulunmuş, halkın gönlünde hürmet gören bu isimlerin çoğunluğu Bursa’da vefat etmiş, bu şehre defnedilmiştir.

Gönüllerini yaradana ve insanlığa hizmet için adayan Allah dostlarını ziyareti kapsayan turumuzda rota, Hazreti Peygamber Aleyhisselam soyundan gelmesiyle bilinen Emir Sultan Hz.’nin ziyareti ile başlıyor.

Emir Sultan Külliyesi


Bir sonraki durağımız Reyhan Mahallesi’nde bulunan kabri ve camisi ile mutasavvıf İsmail Hakkı Bursevi olurken sonrasında ise Üftade Hz’nin sur içindeki cami ve türbesi ile Kuştepe mevkisinde olan tekkesine gidilebilir.

Üftade Camii ve Türbesi
Üftade Tekkesi

Devamında ise bölgede birbirine yürüme mesafesinde olan Somuncu Baba (Ulu Camii’deki ilk hutbeyi okumuştur) ve Osmanlı Devleti’nin ilk şeyhülislamı Molla Fenari, halk dilinde Ay Dede namıyla bilinen Hamza Bey, Emir Sultan’la birlikte Medine’den Bursa’ya gelen Üç Kuzular’ın kabirleri ziyaret edilebilir.

Manevi değerler rotasını içeren gezimizde son durağımız Bursa’nın fethine katılan Abdal Murad’ın kabri ve camisi olacaktır.

İsmail Hakkı Bursevi Cami
Somuncu Baba Evi, Fırını ve Kültür Merkezi
Molla Fenari Cami
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı