Evcil Hayvanlar

Kedi maması alırken nelere dikkat etmeli? En iyi kedi maması nasıl seçilir?

Dostlarımız kedilerin bünyeleri oldukça hassas olabiliyor. Bu nedenledir ki beslenme ve beslenme düzeni içindeki besinler çok önemli bir hal alıyor.

Kedilerin minik mideleri, yedikleri şeyler sonucunda çeşitli sorunlarla kolayca karşılaşabiliyor.  Toplumumuzda her ne kadar iyi niyet göstergesi  olsa da kalan yemekleri kedilere, köpeklere verelim mantığı orta ve uzun vadede olumsuz sonuçlara sebep olabiliyor. 

Hayvan dostlarımız arasında obeziteye yatkınlığı en yüksek olan kedilerimize vereceğimiz yiyecekler ve mamalar özenle seçilmelidir. Sadece obeziteyle kalmayacak olan bu hastalıklar, hayati derecede kritik problemlere de yol açabilmektedir.

Peki kedi maması seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kedi maması için araştırma yapmaya başlayan herkes görmüştür ki karşımıza onlarca kedi maması çıkıyor ve bu mamalar da kendi içerisinde çeşitli kategorilere ayrılıyor. Bu kategoriler kedimizin yaşına göre değişebildiği gibi türlere özgü bir hal alabiliyor. 

Bu kadar değişkenlik peki boşuna mı? Hayır, elbette bir sebebi var.

Öyleyse kritik sorumuzu soralım: Kedi maması seçimi  yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

1- Alerjiye karşı önlem!

Kedi mamalarının içeriğinde alerji yapabilen maddelerden uzak durmalıyız.

Mamada öncelikle kedilerde alerjiye sebep olma ihtimali yüksek olan mısır, buğday, soy ve kurutulmuş arpa küspesi gibi maddelerden kaçmalıyız.

2- Mamamızın içindeki besin kaynağı net olmalı!

Kediler etoburdur. Bu nedenle sindirim sistemleri eti işleyecek şekilde evrilmiştir. Hal böyle olunca mamadaki et oran oldukça önemlidir. Ancak burada dikkat etmemiz gereken şu: Et ve yan ürünleri, et ve et türevleri açıklaması gördüğümüz mamalardan kaçınmalıyız. Özetle mamada balık varsa açıklamasında da balık eti yazmalı, tavuk varsa tavuk eti yazmalıdır.

3- Mineral açısından zengin olmalı

Kalsiyum, magnezyum ve fosfor kediler için oldukça önemli minarellerdir.

Mama içerisindeki bu mineraller dengeli olmalıdır ve bu oranların yüksek olması kedilerimizde idrar yolu hastalıklarına sebep olabilir.

4- Protein oranları…

Kedi mamalarında dengeli protein oranı yüzde 30 – yüzde 40’a yakın bir değerde olmalıdır. 

5- Zengin içerik

Sağlıklı olarak tanımlanabilecek bir kedi mamasının içerisinde öncelikle TAURİN olmak üzere birçok birçok vitamin ve minarel olmalıdır. Eğer yoksa bunu vitamin pastaları veya taurin tabletleri aracılığıyla sağlayabilirsiniz. 

Taurin nedir?

Taurin kedilerin mamalarında mutlaka olması gereken, kendilerinin üretemediği; kalp ve görme işlevlerinin sağlıklı olarak sürdürülmesini sağlayan bir amino asittir.


6- Suyun önemi

 Kuru mama ile beslenen kediler günde en az 1-1 buçuk kahve fincanı su içmeli. 

7- Alacağınız mamayı mutlaka araştırın

Bir mama markasını tercih etmeden önce mutlaka internet ortamında ya da arkadaşlarınız aracılığıyla araştırın, içeriğini okuyun. Kaliteli mamalar mutlaka ve mutlaka içeriğini net bir şekilde paylaşır. 

8- Veteriner tavsiyesini es geçmeyin

Bazen kedilerimizin özel sağlık problemleri olabiliyor. Hal böyle olunca kaliteli marka bile olsa kedimize uygun olmayan mamalar sorunları daha da kritik bir boyuta getirebilir. 

İçerik bakımından net ve dengeli mama markalarını araştırarak; bunların içinden kedimizin sevdiği mamayı tercih etmeliyiz. Kedimize bir mamayı kesinlikle zorlayarak vermemeliyiz.

Tahıla alerjisi olan dostlarımızı tahılsız, tavuğa alerjisi olan dostlarımızı içeriğinde tavuk eti olmayan mamalarla beslemeliyiz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı