Sağlık

Koronavirüsün uzun dönem etkileri hakkında kritik araştırma! 6 ay sonra dahi…

Bilim insanlarının araştırmasına göre, tedavisi hastanede yapılan koronavirüs hastalarının çoğu, altı ay sonra bile şikayetlerinden tam anlamıyla kurtulmuş değil.

The Lancet isimli bir tıp dergisinde sonuçları açıklanan araştırma, koronavirüsün insanlardaki uzun dönemli etkilerine vurgu yapıyor.

Söz konusu araştırma, Çin’in Vuhan şehrindeki hastaların verilerinin değerlendirilmesinden oluşuyor.

Bu araştırmaya göre 2020 yılının Ocak ve Mayıs ayları arasında koronavirüs tedavisi gören kişilerin yüzde 76’sı, 6 ay sonra hastalığın belirtilerinden tamamen kurtulamadı.

Koronavirüsün uzun dönem etkilerini inceleyen az sayıdaki çalışmalardan biri olan araştırma, tedavisi hastanede yapılan bin 655 kişinin aylar sonra bir kez daha sağlık kontrolünden geçirilmesini konu alıyor.

Bu araştırmanın sonucunda bin 265 kişi, en az bir şikayetinin devam ettiğini belirtirken bu şikayetlerinin büyük oranda yorgunluk ve kas zayıflığı olduğu açıklanıyor. Bu şikayetlerin dışında bazı hastaların da uyku problemleri yaşadığı ifade ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) paylaştığı bilgilere göre koronavirüs olarak tanımlanan ilk vakalar 8 Aralık 2019 tarihini gösterirken; Vuhan’da başladığı ifade edilen salgın dünyaya yayılarak bir pandemiye dönüşmüştü. 

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı