Sağlık

Raflardaki yeri hazır gibi! Erkekler için doğum kontrol hapı mı geliyor?

Doğum kontrol hapları kadınlar için 60 yıldır var. İngiltere’de ortaya çıkan bu hapların erkeklerdeki muadili için ise bilim insanları 25 yıldır çalışıyor.

Son araştırmalar bunun çok yakında mümkün olabileceğini ve 2021 yılında raflarda yerini alabileceğini gösteriyor.

Peki nasıl mı?

ABD’li ilaç firması Sterling Drug, ilk kez 1950’li yıllarda erkeklerin kullanıma uygun bir doğum kontrol hapı üretmeye çalışmış, ortaya çıkan hap erkek fareleri geçici olarak kısırlaştırmıştı. 

Ancak erkekler üzerinde yapılan denemelerde bu ilacın sperm sayısında ciddi oranda düşüş ortaya koyduğu görülünce; bu alandaki çalışmalar yarım yüzyıl boyunca durduruldu.

Doğum kontrol yöntemleri erkekler için bu yıl çeşitleniyor…

İngiltere ve ABD’deki çiftler aracılığıyla test edilen jeller bu konuda öne çıkan ilaçlar arasında yer alıyor. Bahsi geçen jel, sperm üretimini oldukça etkili bir şekilde ortadan kaldırırken libidoyu ise etkilemiyor.

Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi’ne bağlı araştırmacılar ise; hamilelikleri 13 yıla kadar önleyebilen bir sperm durdurucu enjeksiyon üzerinde çalışıyor. Vazektomi yöntemiyle spermi testislerden taşıyan kanallar devre dışı bırakılıyor ve enjekte edilen kimyasal spermin kanallara girmesini engelleyen elektronik bir yük üretiyor.

Günümüzde erkeklerin korunmak için prezervatif ve kalıcı vazektomi dışında başka bir seçeneği bulunmazken, İngiltere’de yapılan bir ankete katılan 800 erkekten yüzde 35’e yakını doğum kontrol hapı kullanabileceğini açıkladı.

Vazektomi: Cerrahların operasyon ile sperm taşıyan tüpleri kapatması işlemine verilen tıbbi terim.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı