Bursa Seyahat

Tarihe ışık tutan Bursa müzeleri

Bursa’da bulunan çok sayıda müze, kentin hem uzak geçmişi hem de yakın tarihine ışık tutuyor.

Karagöz Müzesi

Fotoğraf: Bursa Müze

Türk gölge oyununun kahramanları Hacivat ve Karagöz, Karagöz Müzesi’nde yaşatılıyor. Müzede Karagöz-Hacivat gösterileri için bir salon, Karagöz Hacivat galerisi, kuklagalerisi, ihtisas kütüphanesi ve tasvir yapım atölyesi yer alıyor

Kent Müzesi

Görsel Sahibi: Bursa Valiliği

Bursa Kent Müzesi, 2004 yılından buyana eski adliye binasında hizmet veriyor. Müzede Bursa’nın 7 bin yıllık bir zaman diliminde geçirdiği değişim ve dönüşümler sergileniyor. Burada Bursa’da yaşamış altı Osmanlı padişahının balmumu heykelleri, geleneksel ticaret hayatını canlandıran dekorlar, kentin topografik maketi gibi objelerle şehir hakkında bilgi sunuluyor.

Hünkar Köşkü

Fotoğraf: Bursa Müze

Uludağ’ın eteklerindeki semt ve park alanı Temenyeri’nde, Sultan Abdülmecit devrinde av köşkü olarak yapılan Hünkar Köşkü’nü, Bursa ziyaretleri sırasında Mustafa Kemal Atatürk kullanmak için kullanmış. 1859 yılında 18 gün gibi rekor bir sürede inşaa edilen bina, 2003 yılında müze olarak hizmet vermeye başladı.

Atatürk’ü ağırladığı için Atatük Köşkü ve Cumhuriyet Köşkü adlarıyla da biliniyor. Müzede Atatürk’ün konakladığı sırada kullandığı eşyalar sergileniyor. Müzenin yanı başında bir restoran bulunuyor. Bursa’ya tepeden bakan köşk, eşsiz bir manzarayı ayaklar altına seriyor.

Mudanya Mütareke Evi

Fotoğraf Sahibi: Türkiye Kültür Portalı

19’uncu yüzyıl sonlarında Rus asıllı Alexander Ganyonof’a ait olan ve 1922 yılınd aMudanya Mütarekesi’nin imzalandığı bina, Mudanyalı iş adamı Hayri İpar tarafından satın alınarak 1937’de müze olarak açıldı.

1959’da Kültür Bakanlığı’na devredildi. İlk katta mütarekenin imzalandığı salon ve çalışma odaları, üst katta İsmet İnönü ve AsımGündüz Paşa’nın yatak odaları bulunuyor.

Müzede mütareke dönemi eşyaları, dönemin fotoğraf ve belgeleri sergileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı