Bilim ve Teknoloji

Türkiye’de bir ilk! Bursa’ya Karanlık Gökyüzü Parkı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa ve Türkiye’de ilk olacak Karanlık Gökyüzü Parkı’nı kuracak.

Uluslararası Karanlık Gökyüzü Birliği’ne üye olma çalışmaları da başlatan Büyükşehir, kurulan parkla birlikte dünyada sadece 92 örneği olan parkla eğitim çalışmaları, Samanyolu gözlemleri ve sportif etkinlikler düzenlenmesine imkan sağlayacak.

Şehirleşme, nüfus artışı, sanayi gibi etkenler nedeniyle dış aydınlatma düzeyindeki artış, enerji maliyetlerini artırdığı gibi gökyüzü gözlemlerinde de olumsuz bir duruma sebep oluyor.

Konuyla ilgili çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ilk defa gerçekleşen bir çalışma başlatarak Bursa’daki ışık kirliliğini ölçümledi.

Ölçün sonrası oluşturulan haritada mavi renkler ışık kirliliği yoğunluğunda azalma olan bölgeleri, yeşil renkler ise ışık kirliliği yoğunluğunun en fazla olan bölgeleri gösterdi.

Bursa’ya Karanlık Gökyüzü Parkı

Çalışmalar kapsamında Bursa’da ışık kirliliğinin en az olduğu bölgeye Karanlık Gökyüzü Parkı yapılması da kararlaştırıldı.

Dünyada 92 örneği bulunan projenin İnegöl Başalan Yaylası’na yapılması hedefleniyor.

Bölgenin doğallığı korunarak uygulanması planlanan proje kamuya açık olarak hizmet verecek ve gökyüzü gözlemleri ile eğitim çalışmalarına imkan sağlayacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı