Yaşam

Bursalı değilseniz bunların çoğunu ilk defa duyuyor olabilirsiniz…

Her şehrin sadece yaşayanlarının aşina olduğu bazı kültürel olgular vardır. Bizler Bursa’nın, Bursalıların ve Bursa’da yaşayanların tanık olduğu, bildiği ya da gördüğü bazı şeyleri sizler için listeledik.

Cantık

Listemizin başında Cantık var. Cantık, hamuru mayalı, bol malzemeli bir pide çeşididir. Orjinali Tatar mutfağından gelme bir çeşit börek olsa da Bursa’da ağzı açık bir şekilde pide olarak sunulur. İsmini Bursalılar ve Bursa’da yemiş olanlar dışında neredeyse kimse bilmez. Ve Cantık oldukça doyurucu bir Bursa lezzetidir. 2 tanesi sizi rahatlıkla doyurabilir.

Cilli

Çocukluğumuzun vazgeçilmez oyuncaklarından biri olan ve misket ya da bilye olarak bilinen bu sevimli oyuncağa Bursa’da cilli denir.

Atatürk Heykeli ve ‘Atın hangi ayağı havada?’ sorusu


Uzun yıllardır Bursa’nın merkezi sayılan Atatürk Caddesi’ndeki heykel Türkiye’deki en meşhur Atatürk heykellerinden biridir.

Başka şehirde bir şekilde bulunan çoğu Bursalıya ya da şehri ziyaret eden kişiye şu soru sorulur. “Atın hangi ayağı havada?”…

Heykel’e çıkmak

Bursa dışında yaşıyorsanız aklınıza belki de tırmanma ifadesi gelir. Ama aslında olan Atatürk Caddesi’ne yani Heykel’e olan yolculuktur.

Bursa’da Atatürk Caddesi yerine daha çok Heykel ifadesi kullanır ve bu şehirde Heykel’e gidilmez, Heykel’e çıkılır.

Garip semt isimleri

Bursa’da kulağa çok garip gelebilecek semt isimleri mevcuttur. Bunlardan bazıları Kükürtlü, Arabayatağı, Şehreküstü, Kız Yakup, Namazgah gibileridir.

İskender’i burada tattıysan daha önce İskender tatmadığını düşünebilirsin


İskender adı altında çok fazla şehirde lezzetler tüketmiş olabilirsiniz ama şöyle bir durum söz konusu: Et döner var, İskender Kebap var.

İskender gerçek anlamda etten yapılır ve kekiklerle beslenen hayvan etlerinden üretilir. Kıymadan üretimi yapılan et döner Bursa’da servis edilmez.

Tavuk ve tatlı almak

Bursa’nın hayran olacağınız geleneklerinden biridir ve oldukça eğlendirir.

Düğün öncesi yapılan kına sonrası herkes damat ve gelinin evine dağılır.

Kız tarafı ise darbuka eşliğinde oynayarak damat evini ziyaret eder.

Gelinin bir arkadaşı gelin, bir arkadaşı çingene kadın, bir arkadaşı da kabadayı damat olur.

Gelinin kuzenleri kardeşi gelini bir yere saklar. Damat gelini buluncaya dek damadın evi önünde kız tarafı oyun oynar.

Gelin bulunamazsa saklayan kişiye bahşiş verilir ve gelin getirilir.

Gelinin arkadaşları kaynanaya oyun oynatır, ondan çerez- içecek ve çeşitli ikramlar ve hazırlanan tepsiyle birlikte kızarmış tavuk ve pilav isteler.

Bunun devamında damat tarafı gelin evine gider. Bu sefer ise gelin annesi ve babası oynatılır, damadın arkadaşları hazırlanan tatlı tepsilerini ve çeşitli ikramları talep ederler. Gece saat 2-3’e kadar süren eğlence bu şekilde sonlanmış olur.

Bağdat Hurma Tatlısı

İsmini duyanlar ilk seferde bunun Bağdat’a özgü bir tatlı olduğunu düşünebilir ama işin aslı öyle değildir. Bu Osmanlı’nın ve lezzet beşiği Bursa’nın şerbetli bir tatlısıdır. Sokaklarda el arabalarıyla satışını gözlemleyebilir; Hindistan cevizi ile birlikte muhteşem tadına bakabilirsiniz.

Sokak çeşmeleri

Bursa’daki neredeyse her sokakta olan çeşmeler sizi oldukça şaşırtabilir. Korkmadan gönül rahatlığıyla buralardan su içebilirsiniz.

Baba

Bu ara başlık size garip gelebilir ama evet Bursa’da asıl anlamının dışında “baba” diye bir tabir söz konusu.

Dönek kavşaklara Bursa’da ‘baba’ denir.

Minibüs ya da dolmuşa bindiyseniz “Babadan sonra kalayım” lafını duymanız mümkündür.

Tahinli pide ya da Tahanlı

Tahinli Pide muhteşem bir Bursa lezzetidir. Görünüş olarak cantığa benzetebilirsiniz ama lezzet olarak tam zıttı diyebiliriz.

Kendisi tahini bol Bursalıların sabahları kahvaltıda tükettiği bir lezzettir. Yazılış olarak Tahinli Pide doğru olsa da, Bursa’da ona “Tahanlı” denir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı