Sağlık

Bakan Koca’dan kritik toplantı sonrası aşılama süreciyle ilgili önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şimdiye kadar 14 milyon dozdan fazla aşının uygulandığını ve Mayıs ayının sonuna kadar da 100 milyon doz aşının geleceğini söyledi. Koca ayrıca, Rus aşısı Sputnik V için de görüşmelerin başlatıldığını duyurdu.

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada aşılama süreciyle ilgili yeni bilgiler verdi.

Koca, şimdiye kadar 14 milyondan fazla doz aşının uygulandığını, yurt dışından kullanıma hazır alınan aşının ise 18 milyon dozun üzerinde olduğunu açıkladı.

Koca ayrıca 10 milyon doza tekabül eden aşının da dolumunun Türkiye’de yapılacağını ve bugün itibariyle ellerine ulaştığını ifade etti.

Koca, sözlerini “Mayıs sonuna kadar yüz milyon doz aşının Türkiye’de olmasını bekliyoruz. Anlaşma bu şekildedir” diye sürdürürken; 50 milyon kişinin aşılanmasının tamamlanmasını amaçladıklarını söyledi.

BioNTech aşısı

Aşılama sürecinin Çin’den gelen Sinovac aşısıyla birlikte başladığını ve 1.4 milyon doz BionTech aşısının da ülkemize ulaştığını ifade eden Koca, “Nisan başında bu 4.5 milyon doza ulaşacak. Ek olarak ise 30 milyon dozluk opsiyonlu aşı anlaşması yapılmıştır. BionTech’in üretim kapasitesi arttıkça, aşıdan daha fazla yararlanacağız” şeklinde konuştu.

Rus aşısı Sputnik V’nin de gelişim süreçlerinin yakından izlendiğini ve tedariki için görüşmelere başlandığını ifade eden Koca, aşının uygunluk kazanmasına dönük test sürecinden sonra kullanıma alınabileceğini açıkladı.

Rus aşısı Sputnik V , Avrupa İlaç Dairesi’nden de onay almak için başvuru yapmıştı.

Yerli aşıda son durum

Açıklamasında Türkiye’de geliştirilmesi amaçlanan korona aşılarına da değinen Koca, Erciyes Üniversitesi’nin geliştirdiği inaktif aşının faz 2 safhasında olduğunu açıkladı.

Bu aşıda son gönüllüye uygulanacak ikinci dozun 9 Nisan’da yapılacağını açıklayan Koca, sonuçların elde edilmesinin ardından nisan ayı sonunda faz 3 aşamasına (son aşama) geçileceğini ifade etti.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı