Seyahat

‘Gerçekten yazık’ Randevuya gelmeyenler yüzünden Biontech aşıları ziyan oldu

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, Biontech aşısı olmak için randevu alan ve aşı olmaya gitmeyen kişilerin olduğunu ve bunun o dozların ziyanı anlamına geldiğini açıkladı. Tükek, “Bir flakon 6 kişi için dondurulmuş vaziyette. Eritilip, uygulamaya konuluyor. Diyelim ki, 4 kişiye aşı yapıldı, 2 kişi randevusuna gelmedi. O dozlar tekrar kullanılamıyor ve çöpe gidiyor” dedi.

Aşının büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Tükek, “Aşı gerçekten umut vaat ediyor. 65 yaş üstü kesim daha az sayıda hastaneye yatmaya başladı, ölüm oranları düştü. Demek ki 40-60 yaş arasını da aşıladığımızda ki bunun haziran gibi tamamlanması planlanıyor. Çok daha rahat bir dönem geçirebiliriz.

İngiltere bunun örneğini gösterdi. Tek doz aşılamayla birlikte vaka sayıları oldukça azaldı. Aşılama öncesi İngiltere, Türkiye’den daha kötü durumdaydı.” dedi.

“Randevuya gitmeyen aşıyı ziyan ediyor”

“Salgınla mücadele stratejisinin aşı üzerine kurulması gerekli” diyen Prof. Dr. Tufak Tükek, Biontech aşısına randevu alan ancak gelmeyenler nedeniyle aşıların ziyan olduğunu açıkladı.

Tükek, “Özellikle Biontech aşısı, sınırlı sayıda bulunuyor. Randevuya gelmeyenler olduğunda aşı çöpe gidiyor. Bu aşı saklama koşullarından ötürü eritildikten sonra dondurmanız mümkün değil. O anda kullanılması gerekiyor” dedi.

Tükek, “Gerçekten büyük israf, yazık. Aşıya erişme imkanı olmayan kişilerin hakkı yenmiş oluyor” açıklamasında bulundu..

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı