Sağlık

mRNA aşısında uygulama kuralları yayınlandı

Türkiye’nin de kullanmaya başladığı mRNA aşısının uygulamasına dair kurallar Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlandı. Buna göre uygulanacak iki doz aşı arasında 4 hafta olacak. Alerjik reaksiyon gözüken kişilere ikinci doz aşı uygulanmayacak.

“Covid-19 mRNA Aşısı’nın Uygulama Kuralları”na ait kılavuz Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlandı.

Bu kurallara göre BioNTech aşısı en az 4 hafta arayla birer doz, toplamda iki kez uygulanacak.

Aktif koronavirüs hastaları, 180 gün içinde koronavirüs geçirdiği PCR testiyle doğrulanmış ve aşının uygulnacağı tarihten önceki 10 gün içinde koronavirüs vakasıyla temaslı olan kişilere aşı yapılmayacak.

Hamile kadınların bu aşıyı yaptırmasına dair kesin bir tavsiye ise bu kılavuzda yer almazken, gebelikte mRNA aşısının (BNT162b2) uygulanmasına dair veri bulunmadığı belirtildi.

ALERJİK REAKSİYON GÖSTERENLERE İKİNCİ DOZ UYGULANMAYACAK

Aşı uygulamasına dair kurallara göre ilk doz sonrasında anafilaksi öyküsü varlığında ikinci doz aşının uygulanmayacağı da yer alırken aşının içeriğinde bulunan bir maddeye karşı ya da aşının ilk dozu sonrası anafilaksı dışı akut alerjik reaksiyon varlığında bir sonraki dozun uygulaması öncesinde alerji/immünoloji uzmanına danışılmasının gerekli olacağı da belirtildi.

Kılavuza göre aşının uygulanmasıyla ilgili yönerge şöyle:

Diğer aşılarla arasında hem öncesinde hem sonrasında iki hafta süre bırıkılmalıdır. Herhangi bir biçimde, mRNA aşısı bu aralıktan önce uygulanmışsa her iki aşının da tekrar edilmesine gerek yoktur.

Kuduz, kızamık, tetanos toksoidi içeren aşılarla, hepatit-A/B aşıları gibi temasla birlikte uygulanması gereken aşılarla zaman aralığı olmaksızın uygulanabilir.

Tüberkülin deri testi söz konusu ise ya aşıyla aynı gün içinde yapılmalı ya da aşı uygulandıktan en az dört hafta sonrasına ertelenmelidir.

Aşı uygulaması sonrası olabilecek alerjik reaksiyonlar düşünülerek kişi bilgilendirilmeli-15 dakika boyunca sağlık kuruluşundan ayrılmamalıdır.

Alerjik öyküsü bulunanlar yarım saat boyunca sağlık kuruluşundan ayrılmamalıdır.

Daha sonrasında da herhangi bir yan etki gelişimi görülmüşse en yakın sağlık merkezine başvurulması söylenmelidir.

Aşı uygulanmadan önce mutlaka karekod okutulmalıdır. Aşılanan kişilere ait bilgilerin “AŞILA” mobil uygulamasına kaydı sağlanılacaktır.

Aşının her iki dozu, aynı pandemik aşıyla uygulanacaktır.


Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı