Yaşam

Bursa’nın Fethi 695’inci yıl dönümünde törenle kutlandı

Bursa’nın fethi, 695’inci yıl dönümünde, Osmanlı askerinin kente giriş yaptığı Fetih Kapı önünde, törenle kutlandı. Fetih salası okunarak başlatılan törenler, Tophane’de bulunan Osman Gazi-Orhan Gazi Türbelerinin ziyareti ve Balabanbey Kalesi önündeki etkinlikle devam etti.

Bursa’nın bundan 695 yıl önce Orhan Gazi ve askerliri arafından gerçekleştirilen fethi pandemi tedbirleri kapsamında törenlerle kutlandı.

Katılımın sınırlı bırakıldığı törenlere Vali Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ilçe belediye başkanları, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Mehteran takımı ve kılıç kalkan ekiplerinin Pınarbaşı’ndaki Fetih Kapı surlarında yer almasıyla başlayan törenlerde İstiklal Marşı ve Fetih salası okundu.

Uludağ Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Yusuf Ziya Karaaslan, süreçte yaşananları ve kentin gelişimindeki süreci anlattı.

Buradaki gösterilerin ardından tören Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin önünde devam etti.

Osmanlı’nın maneviyetine saygı ve köklü devlet geleneği olmasıyla bilinen sancak nöbeti, törende bulunanlar tarafından ilgiyle izlendi.

Fetih törenleri ardından Balabanbey Kalesi’ndeki etkinliklerle son buldu.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı