Sağlık

ABD Kovid-19’u algılayan mikroçip geliştirdi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un bilim insanları Kovid 19 salgınıyla
mücadele çerçevesinde bir mikroçip geliştirdi. Bu mikroçip, salgın şüphesi taşıyan kişilerin tüm hareketini takip etmeyi amaçlıyor..

Dünyayı büyük etkisi altında bırakan koronavirüs salgınına karşı aşı ve ilaç üretimine yönelik araştırmalar devam ederken, Pentagon’da görevli bilim insanları Kovid-19 salgınıyla mücadele çerçevesinde bir mikroçip geliştirdi.

Savunma Araştırma-Geliştirme Projeleri Dairesi’nde görevli olan bilim insanları koronavirüs salgınıyla mücadele için ürettikleri cihazda, deri altına sokulan ve koronavirüs enfeksiyonunu tespit eden bir mikroçip ortaya çıkardı.

Bilim insanları aynı zamanda kovid şüphelisi kişinin diyalize bağlandığında , virüsü kandan çıkarabilen bir filtre de geliştirdi.

Geliştirilen çip ilk kez ülkedeki CBS televizyonu-60 ‘Minutes’ programında görüntülendi. Darpa yetkilileri bu programda, kişide koronavirüsü önceden tespit eden bir mikroçip geliştirdiklerini açıkladı.

Yetkililer, salgın şüphesi bulunan kişilerin her hareketini takip etmeyi amaç edindiklerini ifade etti.

DARPA-Bulaşıcı hastalıklar doktoru olan emekli Albay Matt Hepburn, bu programda, sürekli olarak kanı test eden doku benzeri bir jel de gösterdi.

Hepburn açıklamasında, “Bunu derinizin altına koyduğunuzda, size vücudun içinde kimyasal reaksiyonlar olduğunu ortaya çıkarıyor ve bu yarın belirti göstereceğinizi açıklamış oluyor” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı