Yaşam

‘Ramazan’ Genelgesi 81 il valiliğine gönderildi! İşte kurallar…


İçişleri Bakanlığı, “Ramazan Ayı Tedbirleri” genelgesini 81 ilin valiliğine gönderdi. Buna göre; iftar, sahur gibi kalabalıkları bir araya getiren etkinlikler ve iftar çadırları için kesinlikle müsaade edilmeyecek. Fırınların özel siparişler de dahil tüm pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce son bulacak. İftar saatine kadar olan zaman diliminde sadece satış yapılabilecek.

İlk teravihle beraber alınacak tedbirler şöyle:

Toplu katılım gösterilen iftar ve sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren etkinliklere-ramazan çadırlarına müsaaede edilmeyecek.

Geçen yıl olduğu gibi teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecek.

Pide üretimi

Ramazan pide ve ekmek satışı, Ramazan boyunca kuyruk ve yoğunluğun önlenmesi amacıyla; özel siparişler de dahil olmak iftardan 1 saat önce sonlandırılacak. İftar saatine kadar satışa izin verilecek. İftar sonrası üretim, satış ve hazırlık faaliyetlerine devam edilmesi mümkün olacak.

Her il kendi iç dinamiklerini göz önünde bulundurarak gerekli önlemleri alacak.

Türbe ziyaretleri gibi yoğunluğun artabileceği ortamlarda, riske karşı yetkililerce fiziki mesafe kurallarının eksiksiz olarak uygulanması ve önlem alınması sağlanacak.

Toplu taşıma

Trafik yoğunluğu düşünülerek iftar öncesi en az 3 saat öncesi belediyelerce gerekli koordinasyon sağlanacak ve toplu taşımadaki araç ve sefer sayısı artırılacak.

Ramazan ayı süresince mezarlık ziyaretlerinin kontrollü gerçekleştirilmesi için giriş ve çıkışlar ayrı planlanacak. Fiziki mesafe ve maske kullanım kurallarına uygunluğun sağlanması için kontrollere ağırlık verilecek.

Market ve pazar yerleri başta olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği ortamlarda fiziki mesafe gerekliliklerinin korunmasına yönelik tüm tedbirler alınacak.

Bu kapsamda daha önce valiliklere gönderilen genelgelerde belirtildiği üzere her AVM ve semt pazarının aynı anda kabul edebileceği ziyaretçi sayısı, İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kuralları kararınca ayrı ayrı belirlenecek. Denetimler bu kurallara göre gerçekleştirilecek.

Ramazan’ı fırsat görerek fahiş fiyat uygulaması yapan tüm işletmelere yönelik denetimler artırılacak.

Bir sorumluluk ayı olan Ramazan ayında, kurumlar arası koordinasyon sağlanacak başta öksüz-yetim çocuklar, ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara gerekli her türlüdestek verilecek. Bu konuda azami gayret gösterilecek.

Salgın yayılım hızının kontrol altına alınması ve günlük vaka sayılarının düşürürülmesi için alınan tüm tedbir ve kuralların; tüm kesimlerce eksik olmaksızın uyulması için kesintisiz şekilde denetim faaliyetleri sürecek.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı