Sağlık

Koronavirüsü hafif atlatan gençlerle ilgili çarpıcı araştırma

ABD’li bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, yeni tip koronavirüsü hafif belirtilerle atlatan gençlerin; 6 haftadan uzun bir süre zarfında en az 4 nörolojik semptomu birlikte yaşadığı ortaya çıktı.

ABD’de bulunan Northwestern Hastanesi çalışanı doktorları, yeni tip koronavirüs hastalığını hafif belirtilerle geçiren kişilerin, ağır semptomlarla atlatan kişilere oranla daha yüksek düzeyde nörolojik belirtiler yaşadıklarını keşfetti.

Çalışmaya katılan hastaların % 85’i “tat ve koku kaybı”, “beyin sisi”, “bulanık görme”, “baş ağrısı” semptomlarından en az 4’ünü aynı anda yaşadığı bildirildi.

Milyonlarca insan etkileniyor

Çalışmayla birlikte ayrıca hastalığa yakalanan kişilerin yaklaşık yarısının 6 haftadan uzun süren semptomlar nedeniyle iş yerlerine 10 gün ya da daha uzun bir süre gidemedikleri aktarıldı.

Nöro-bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve çalışmanın ortak yazarı Igor Koralnik, “Uzun koronavirüs muhtemelen milyonlarca insanı etkiliyor ve çok sayıda insan kalıcı nörolojik belirtiler yaşıyor.” ifadelerini kullandı.

Araştırmanın yazarları, söz konusu hastanedeki Kovid-19 kliniğine başvuran 100 hastaya odaklanırken, bu çalışma Annals od Clinical & Translational Neurology isimli tıp dergisinde de yayınlandı.

Diğer yandan Igor Koralnik, çalışmadaki hastaların yaş ortalamasının 43 olduğunu ve bunun da yüzde 70’inin kadın olduğu belirtti.

Koralnik, iyileşme hızının değiştiğini, bunun iki ay ya da doku ay sonra olabileceğini söyledi.

Kaynak: NTV

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler olanlar

Yukarı